Stambeni blok Park Kneževa
Zagreb
15°59'11'' E
Park Kneževa pješački povezuje Branimirovu i Borninu ulicu i omogućuje pristup javnim sadržajima u svojoj unutrašnjosti. Unutar bloka smještene su tlocrtno i visinski razvedene zgrade okružene parkom, čiji su volumeni u interakciji s blokovskim zelenilom. Sadržajno objedinjuje nekoliko tipologija: stanovanje, poslovne prostore i urbani park.
Projekt se nalazi u tipičnom bloku zagrebačkog Donjeg Grada, u blizini željezničke pruge. Riječ je o prostoru stambeno-industrijskog bloka bivše tvornice Nada Dimić i tvornice Penkala. Od zatvaranja tvornica 1990-ih, zgrade u zoni između dviju ulica su dotrajale i uklonjene. Time je stvoren veliki prazan prostor u samom središtu grada koji je omogućio kvalitetnu urbanističko-arhitektonsku intervenciju.
Analiza zagrebačke tradicije donjogradskih blokova, javnih prolaza koji su uvijek prisutni u njima, visokih zgrada i parkova unutar blokova rezultirala je konceptom novog zelenog urbanog bloka. Kvaliteta zagrebačke blokovske strukture u središtu grada, koja je inspirirala projekt, omogućuje kvalitetan urbani život, jedinstven životni stil i kulturne mogućnosti unutar visoke urbane gustoće.
Projekt uključuje nekoliko različitih tipologija stanovanja. Dvoetažne kuće u nizu s predvrtom (tzv. townhouse) u mirnoj unutrašnjosti bloka omogućuju vrlo kvalitetan život u dodiru s terenom. Tu su i stanovi s većim terasama koje povećavaju kvalitetu života na otvorenom, stanovi s velikim lođama, s pogledom na grad, te najveći stanovi na zadnjem katu, s terasama i panoramskim pogledom na Zagreb.
Kako bi se prostor bloka Parka kneževa u potpunosti ozelenio i vizualno ujednačio, u sklopu projekta su uređene i energetski obnovljene fasade 4 zapuštene susjedne zgrade.
Dodatno, prema zapuštenom prostoru koji graniči s parcelom podignuta je velika samostojeća konstrukcija dužine 50m i visine čak 12m, s mrežom po kojoj je pušten rast puzajućih biljaka te je tako ozelenjen i taj pogled.
Javni prolaz kroz blok je novi zeleni krajbraz koji maksimizira zelene površine s prijelazima između javnih, polu-javnih i privatnih zona postupnim pomacima s travnjaka, na nisko zelenilo te na visoku šumsku sadnju.
Mnoštvo biljaka u okolišu, na zelenim krovovima i brojnim žardinjerama na svim etažama objekta, sa sustavom navodnjavanja i odvodnje, pruža posebnu vizuru i doživljaj.
O biljkama, koje se smatraju dijelom okoliša i fasade, brinu službe zajedničkog održavanja objekta kako bi bile kvalitetne kroz cijeli životni vijek građevine.
Ulazni lobbyji u svakoj od zgrada prvi su doticaj stanara s interijerom. Zato su osmišljeni tako da atmosferom i toplinom ostavljaju dojam stambenog prostora.
U svakom od lobbyja nalazi se mural koji je djelo poznatog hrvatskog umjetnika. Svi lobbyji, kao i pretprostori stanova na svakom katu, su grijani i hlađeni kako bi osigurali maksimalni komfor življenja.
Dječje igralište u Parku Kneževa otvoreno je za djecu svih stanovnika grada. Ssprave za igru potiču kreativnost - na igralištu nema tobogana i ljuljački, već se u sklopu njega nalaze sprave za balans tijela, abakus, ploče s brojevima i slovima te su u parteru oslikane linije i oblici za imaginarne igre (školice i drugo…).
Jedan od posebnosti i dodatnih sadržaja u bloku je i dječji vrtić. Zgrada vrtića je izvedena kao poseban paviljonski objekt, u cijelosti izgrađen od drveta.
Cjelokupna nosiva konstrukcija je drvena - zidove čini sustav drvenih stupova ispunjenih letvicama, stropovi su izrađeni od drvenih ploča na nosivim drvenim lameliranim gredama. Fasada je od ventilirane drvene obloge. Svi otvori, prozori i vrata također su drveni. Na krovu su oblikovane žardinjere predviđene za sadnju voća i povrća.
Fact Sheet
naziv projekta
Park Kneževa
broj projekta
291
program
stanovanje, poslovno
status
realizacija
projektiranje
2019 - 2020
Gradnja
2020 - 2022
Lokacija
Hrvatska, Zagreb, Ulica Kneza Branimira - Ulica Kneza Borne
Površina parcele
10022 m²
Površina građevine
29828 m²
Volumen
155794 m³
Tlocrt
4991 m²
nadmorska visina
115 m
autor
3LHD
klijent
VMD model
Projektni tim 3LHD
Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović, Silvije Novak, Paula Kukuljica, Zoran Šuša, Goran Mraović, Ana Mikelić, Jure Živković, Filip Tomaško, Ivona Šimunović, Nicky Vojvodić, Zrinka Vrkić, Vesna Jelušić, Sofija Vrtarić, Luka Cindrić, Ana Bjelić, Sanja Jasika Lovrić, Mia Andrašević, Vibor Granić, Dominik Žuvela, Dalia Colić, Marijana Pivac, Daša Manojlović, Nives Krsnik Rister, Josip Babec Šuša, Lorena Jelinek
Projektni tim VMD Model
Majda Vidović, Nina Sarić Zubović, Iva Đaković Margan, Vedran Roljić
Suradnici projektnog tima
Arhimetrik - Marko Zeko, Matija Kokot, Tomislav Šolto
Ilustracije (natječaj)
Ida Ister
Umjetnički murali
Jelena Bando, Tomislav Buntak, Fedor Fischer, Danko Frišćić, Matko Vekić, Zlatko Vrkljan
Dizajn signalizacijskog sustava i grafike u prostoru
Lana Cavar, Narcisa Vukojević, Hrvoje Živčić
Projekt konstrukcije
Almes-eko - Ana Martina Bakić, Mia Andrašević; Studio Arhing - Juraj Pojatina, David Anđić
Projekt elektroinstalacija
ATP projektiranje - Branko Knežević
Projekt strojarskih instalacija
ATP arhitekti inženjeri - Ana Islamović
Projekt vodovoda i odvodnje
ATP arhitekti inženjeri - Ana Islamović
Elaborat zaštite od požara
Inspekting - Maksim Carević, Josip Radeljić
Projekt prometa
C5 Koncept - Boris Leović
Projekt krajobrazne arhitekture
Dionaea-vrtovi - Nataša Tiška Vrsalović
Projekt navodnjavanja
In-Aqua - Damir Čizmek
Fizika zgrade, projekt detalja
AKFZ studio - Mateo Biluš
Projekt sprinkler instalacije
ALING - Mladen Vujnović
Troškovnik
Forel projekt - Lucija Ivas
Projekt zaštite građevne jame
Grasa - Živko Mihovilović
Glavni izvođač
Team Građenje
Fotografija
Jure Živković
Nadzor
VMD Grupa
Kovač (vrata na ulazu u blok)
Franjo Vinković
Geodetski projekt
Knez-invest - Ante Knez