Kuća N
Zagreb
15°57'28" E
Kuća N smjestila se u drugom, mirnijem redu ulice Pantovčak na zapadnim obroncima sa pogledom na šumu i panoramu grada. Pristup na parcelu s južne strane, relativno uska i dugačka parcela, te strma padina, bili su ključni elementi koji su uvjetovali smještaj kuće i organizaciju sadržaja u njoj.
Prevelika blizina susjednih objekata istočno i sjeverno utjecala je na njeno relativno kompaktno oblikovanje s redukcijom otvora na tim pročeljima. Smjerovi kretanja u interijeru dodatno su naglašeni u vanjskom volumenu kuće i predstavljaju njegov glavni oblikovni element. Cijela je kuća, njena pročelja i krov, obložena istim materijalom; tamnosmeđim HPL pločama, kako bi njen volumen u kontrastu s velikim otvorima, bio što kompaktniji.
Prizemna, ujedno i ulazna etaža na kojoj su smješteni dnevni sadržaji proširuje se na vanjski teren preko drvenih terasa, natkrivenih, otkrivenih i na kraju posve prirodnih šljunčanih površina upisanih u travi. Za razliku od dnevnog boravka i blagovanja kontakt kuhinje i vanjskog prostora nije tako izravan. No ipak, smještaj kuhinje na neatraktivnoj poziciji u odnosu na susjede i okolni teren iskorišten je kao prednost, otvaranjem širokog uglovnog prozora u ravnini sa terenom. Na taj se način radna ploha, postavljena duž prozora, vizualno produžila po travnjaku u vrt.
Nezgodna pozicija pristupnog puta koji se provlači duž čitave parcele onemogućava otvaranje i izlaz dnevnog boravka na najpoželjnijoj južnoj strani, već se ovdje ostakljenje skromno penje u trokutastoj formi prema jugozapadnom uglu i spaja s velikim staklenim stijenama na zapadnoj strani kuće koje se potpuno rastvaraju i tako spajaju dnevni boravak s vrtom.
Glavni akcent interijera je dvoetažni prostrani hall, ujedno i glavna poveznica prizemlja i kata, u kojem dominira viseća Poulsenova „artičoka“ okupana difuznim zenitalnim osvjetljenjem koje dopire iz visokog uglovnog prozora i daje cijelom prostoru poseban ugođaj.
Kat je posvećen intimnim sadržajima; radna galerija, dječji i roditeljski trakt, iz kojeg se kroz dojmljiv ugaoni prozor pruža najljepši pogled.
Podovi u uljanom tiku i bijeli zidovi stvaraju decentnu bazu za bilo koju kolorističku intervenciju u budućem korištenju kuće.
Posebna pažnja je posvećena osvjetljenju prostorija, pa su tako sanitarni i garderobni prostori osvijetljeni krovnim svjetlicima, kako bi tim prostorijama omogućili što kvalitetnije i prirodnije osvjetljenje. Dvorana za vježbanje smještena u podrumu, jedini izvor svjetla dobila je kroz kružne, staklene, stropne svjetiljke smještene uz južnu staklenu stijenu u podu dnevnog boravka.
Fact Sheet
naziv projekta
Kuća N
broj projekta
128
program
stanovanje
status
realizacija
projektiranje
2005 - 2006
Gradnja
2006 - 2008
Lokacija
Hrvatska, Zagreb,
Površina parcele
746 m²
Površina građevine
480 m²
Volumen
1787 m³
Tlocrt
175 m²
nadmorska visina
285 m
autor
3LHD
Projektni tim
Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović, Silvije Novak, Paula Kukuljica, Josipa Knez
Suradnici projektnog tima
Romana Ilić, Lucija Staničić
Fizika zgrade
B.M.P. - Mateo Biluš
Projekt konstrukcije
Palijan - Ivan Palijan
Projekt termotehničkih instalacija
Bramini - Miroslav Janičijević
Projekt elektroinstalacija
IPZ-elektroinženjering 22 - Branko Čorko
Projekt vodovoda i odvodnje
Avoka-Ing - Vedran Vrabec
Pametna kuća
SCHRACK Energietechnik - Eugen Zeneral
Tehnička zaštita
Elteh - Milivoj Kovačić
Troškovnik
Štefica Prosinečki
Projekt krajobrazne arhitekture
Ines Hrdalo
Fotografija
Damir Fabijanić