Neboder 123
Zagreb
15°56'37" E
Poslovni toranj 123 je natječajni projekt za novi poslovni toranj i najvišu zgradu u Zagrebu i Hrvatskoj. Koncept projekta temeljen je na percepciji nedostatka kvalitetnog urbanog javnog prostora na užoj i široj lokaciji. Analiza je pokazala koegzistenciju dviju matrica - modernističke urbane i relikta ruralne koju je apsorbirao gradski prostor - pokazavši da oba modela nemaju dovoljno kvalitetnog javnog prostora. Urbanim koncipiranjem čitave ulazne avenije u Zagreb kao glavne zone poslovnih vertikala dobiva se posve nova percepcija ulazne slike grada.
Novi Poslovni toranj 123 je glavni akcent tog prostora i sa visinom od 123 metra (31 kat) i naprednom DIAGRID konstrukcijom bit će najsuvremenija građevina u gradu. Riječ je o dijagonalnom konstruktivnom konceptu kojeg odlikuju čvrstoća, sigurnost i ekonomičnost. Trapezoidni tlocrtni oblik je potpuno oslobođen stupova i omogućuje različite tlocrtne rasporede. Sadržaji unutar tornja podijeljeni su na poslovne i javne. U prizemlju je visoki, više-etažni lobby pristupačan iz više smjerova i sa više razina, a takvi javni sadržaji se javljaju i na pola visine Tornja (cafe i restaurant), te na zadnjoj etaži na kojoj je predviđen vidikovac sa pogledom od 360° i Muzej urbanističkog razvoja Zagreba. Prostor krova rezerviran je za helidrom. Poslovni toranj 123 bit će najviša zgrada u Hrvatskoj i regiji.
Fact Sheet
naziv projekta
Neboder 123
broj projekta
138
program
javno, urbanizam, poslovno
status
projekt
projektiranje
2006 - 2006
Lokacija
Hrvatska, Zagreb, križanje Ljubljanska avenija - Selska cesta
Površina parcele
3689 m²
Površina građevine
44347 m²
Volumen
121032 m³
Tlocrt
984 m²
nadmorska visina
117 m
autor
3LHD
klijent
Donji Grad
Projektni tim
Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović, Silvije Novak, Nives Krsnik Rister, Margareta Spajić, Krunoslav Szoersen
Suradnici projektnog tima
Irena Mažer Hranuelli, Ljerka Vučić
Projekt konstrukcije
Palijan - Ivan Palijan
Redatelj
Nebojša Slijepčević
Projekt termotehničkih instalacija
Termoinženjering projektiranje - Mario Lukenda
Projekt pročelja
ADH - Marija Drmić
Vizualizacije
Boris Goreta, Freya
Zračna fotografija
Studio HRG
Fotografija
Domagoj Blažević