Sveučilišna knjižnica Zadar

Zadar

Geolokacija
44°6'52'' N
15°14'16'' E
Adresa
Grad
Zadar
Država
Hrvatska

Pravilan urbanistički raster uvijek je bio dominantni motiv u planiranju Zadra, element regulacije čitavog prostora i prepoznatljivi simbol grada. Autoritet već postojećeg rastera u kontekstu ovog projekta nameće se kao bitan element razvoja čitavog područja budućeg kampusa.

Prvi značajan novi objekt koji se planira izgraditi na području novog zadarskog kampusa je Sveučilišna knjižnica. Ona mora funkcionirati u okruženju u kakvom bi danas bila smještena, a ne samo u idealnim shemama zamišljenim u budućnosti. Jedna od glavnih zadaća suvremene knjižnice je socijalna obveza da udomi ne samo knjige već i informacijske medije i omogući im prostor za eksplozivnu multiplikaciju.
Urbanističkim postavljanjem volumena same zgrade na jugoistočni rub parcele i zadavanjem urbanističkih parametara potpuno se određuje njezin karakter. Ovojnica u kojoj se mora ostvariti zadani program knjižnice je ujedno i okvir zadanog kontejnera.
 

Glavna komunikacijska os postavljena je u smjeru istok - zapad tj. od parka prema ulici što jasno definira glavni ulaz (iz parka) i otvara prostor prizemlja u tom smjeru. Iza tako stvorenog velikog prolaza koji je glavno mjesto susreta i komunikacije prostor se potpuno otvara i širi vertikalno prema gore. Otvorenost galerija pojedinog kata i njihova vizualna dostupnost, te reprezentativne javne stube, koje smo prozvali Zoranićeve stube, penju se i simbolički na „planinu znanja“, kao što se u alegorijskom epu Planine penje Petar Zoranić.

Zbog mediteranskog podneblja, ali i zbog fizičke zaštite samog sadržaja knjižnice, jednostavni volumen introvertirane kuće tražio je i jednostavnu ekspresiju vanjskog volumena i pročelja knjižnice. Vertikalno slaganje slojeva pročelja, sa razmakom, čini ju i izvana više zatvorenom, ali ti slojevi poništavaju, dematerijaliziraju njene stvarne dimenzije. 
Inspiracija za pročelje je pronađena, osim u hrpi složenih knjiga, i u lokalnom materijalu. Jedan od karakterističnih kamena lokalnog podneblja je benkovački kamen. Vrlo specifičan, jednostavan, narodski, u upotrebi već stoljećima. Njegova najmasovnija upotreba je u pločastom obliku i njegovo slaganje je vrlo nasumično i uvijek ga možemo naći naslaganog na hrpu.
 

Fact Sheet

naziv projekta

Sveučilišna knjižnica Zadar

broj projekta

174

program

javno, kultura, obrazovanje, urbanizam

status

projekt

projektiranje

2009 - 2009

Lokacija

Hrvatska, Zadar,

Površina parcele

5000 m²

Površina građevine

18633 m²

Volumen

92000 m³

Tlocrt

2793 m²

nadmorska visina

7 m

autor

3LHD

Projektni tim

Marko Dabrović, Saša Begović, Tatjana Grozdanić Begović, Silvije Novak, Vibor Granić, Joško Kotula, Željko Mohorović

Suradnici projektnog tima

Sanja Jasika Lovrić, Nives Krsnik Rister, Tin Kavurić

Fizika zgrade, projekt detalja

B.M.P. - Mateo Biluš

Projekt konstrukcije

Tehničke konstrukcije - Alan Sorić

Vizualizacije

Boris Goreta


Vizualizacije

Nacrti

Back to top Back to projects